Najlepsze seriale kryminalne – 6 propozycji

SPIDER'S WEB

Wszyscy uwielbiamy zagadki, tajemnicze zbiegi okoliczności i niedopowiedzenia. Szczególnie, jeśli mamy je rozłożone na wiele odcinków, z których każdy rzuca nowe światło na sprawę. To prawie tak, jakbyśmy sami byli detektywami. Przedstawiam Wam seriale kryminalne, które nie pozwolą Wam zasnąć, dopóki nie poznacie rozwiązania zagadki.

Seriale kryminalne – top 6 propozycji

Sherlock – kultowy detektyw w serialu kryminalnym

seriale kryminalne

Sherlock to synonim dobrego serialu kryminalnego. Mamy tutaj do czynienia z legendarną postacią londyńskiego detektywa, który przeniesiony do teraźniejszości rozszyfrowuje zagadki z sobie tylko znaną skutecznością. Oczywiście nie mógłby tego robić bez pomocy wiernego przyjaciela doktora Watsona. Ten duet niezmiennie zadziwia nas na ekranach, jednak w tym przypadku otrzymujemy trochę więcej psychologii samych bohaterów – mamy aż zanadto ekscentrycznego Sherlocka i zmagającego się ze swoimi demonami Watsona.

Wszystko to oparte oczywiście o intrygujące zagadki rodem z ciemnych, londyńskich uliczek.

True Detective – serial kryminalny od HBO

seriale kryminalne

True Detective to serial, którego nie można pominąć w żadnym rankingu dotyczącym seriali kryminalnych… chociaż jest jedno ale. Pierwszy sezon to majstersztyk, drugi niestety porażka. Przyznała to nawet sama stacja HBO, czego wynikiem jest wydłużające się oczekiwanie na trzeci sezon.

Mamy tutaj rytualne morderstwo z motywami okultystycznymi, a do tego dwóch gliniarzy, którzy spotykają się po wielu latach. Wychudzony, przerażający Matthew McConaughey i wtórujący mu, pozornie wyluzowany Woody Harrelson. Duet idealny, ale pochodzący z piekła rodem.

Już dla samej czołówki tego serialu trzeba go zobaczyć.

Suburra: La serie – serial kryminalny z włoską mafią, Watykanem i Rzymem w tle

seriale kryminalne

Suburra to spora odmiana dla serialomaniaków przyzwyczajonych do amerykańskich bądź angielskich produkcji. Mamy tutaj coś zupełnie nowego. Włosi przenoszą nas do swojej stolicy, zahaczając przy tym o Watykan. Mamy więc kontrowersje dotyczące domu głowy kościoła i mafijny światek Rzymu. Na tym tle historia trzech młodych mężczyzn – każdy z innego domu, innej rasy, innego wychowania – którzy spotykają się pewnego feralnego wieczoru na orgii zorganizowanej dla pewnej bardzo ważnej watykańskiej persony.

A Suburra pokazuje nam Rzym, w którym nie ma ani odrobiny tolerancji.

The Fall – Gillian Anderson nie tylko w Archiwum X

seriale kryminalne

Seriale kryminalne to ten gatunek, w którym Gillian Anderson czuje się idealnie. Ta produkcja to powrót na ekrany gwiazdy Z Archiwum X. Wciela się w rolę chłodnej policjantki, która rozpoczyna pościg za seryjnym mordercą. Widzowie od początku wiedzą, kto stoi za morderstwami, jednak umiejętnie rozłożona w czasie akcja i gra w kota i myszkę, którą serwują nam scenarzyści powoduje, że z szeroko otwartymi oczami czekamy na rozwój akcji.

Do tego możemy popatrzeć na poczynania aktorskie Jamie’go Doriana, który jeszcze wtedy nie był bożyszczem kobiet na całym świecie.

Belfer – polski serial kryminalny

seriale kryminalne

Powinniśmy zobaczyć Belfra z prostego powodu – to jeden z niewielu polskich seriali kryminalnych, który możemy określić mianem dobry. Niestety pojawia się tu identyczny schemat jak w przypadku True Detective – pierwszy sezon hipnotyzuje, drugi to raczej porażka.

Z Warszawy do małej miejscowości na Mazurach przeprowadza młody nauczyciel języka polskiego. Zbiega się to w czasie z tajemniczym morderstwem jednej z najlepszych uczennic tutejszego liceum. Co łączy te dwa wydarzenia? Okazuje się, że bardzo wiele.

Mindhunter – zrozumieć mordercę

seriale kryminalne

Seriale kryminalne to wbrew pozorom dość szeroka kategoria. Zaliczymy do niej na pewno tą serialową opowieść o początkach psychologii zbrodni w Ameryce. To trochę inne podejście do serialu kryminalnego – nie oglądamy dosłownej zbrodni, ale rozkładany na czynniki pierwsze wszystkie jej motywy. A raczej dokładne motywacje morderców. Wraz z dwoma agentami FBI i ich merytorycznym wsparciem w postaci wykształconej psycholożki analizujemy poszczególne przypadki brutalnych morderstw.