fbpx

Melrose Place – najlepszy amerykański serial wszech czasów

Melrose Place - fot.: FOX-TV

W 1992 roku na antenie stacji FOX-TV pojawił się Melrose Place, a więc od jego debiutu mija chlubne 25 lat. Ponadto w 2017 roku przeprowadzono ranking na najlepszy amerykański serial wszech czasów, w którym właśnie Melrose Place chwalebnie zatryumfował. Schyłek bieżącego roku to zatem fantastyczny czas na powrót pod najbardziej kontrowersyjny adres na Ziemi – Melrose Place.

 

Melrose Place – fot.: FOX-TV

Najbardziej kontrowersyjny adres na Ziemi

Producent, reżyser i scenarzysta, Aaron Spelling, nie bez powodu trafił do Księgi Rekordów Guinessa jako najbardziej płodny producent telewizyjny. W końcu spod jego skrzydeł wyszło aż 208 amerykańskich seriali, między innymi tak sztandarowych dla szklanego ekranu tytułów jak: Aniołki Charliego, Dynastia, Beverly Hills 90210, Czarodziejki, Agencja Modelek, czy Melrose Place. Melrose Place to jednak nie tylko tytuł, to również nazwa kamienicy, w której toczy się akcja. Zamieszkują ją młode i piękne, a co za tym idzie kochliwe osoby, które nieustannie wciągają się w wir namiętności i intryg. Za kulisami również się działo, między innymi Heather Locklear ratowała serial przed zdjęciem z anteny, Hunter Tylo wyrzucono z serialu za błogosławiony stan, a występujący w serialu Patrick Muldoon został pobity przez Aarona Spellinga za romansowanie nie tylko z jego córką, ale i żoną. Życie w fabule i życie na planie zdjęciowym sprawiły, że Melrose Place nazywano najbardziej kontrowersyjnym adresem na Ziemi. Scenarzyści Darren Star i Charles Pratt Junior wykreowali istną operę mydlaną stosując wszystkie chwyty dozwolone dla tego gatunku telewizyjnego, jednocześnie zgrabnie te chwyty wyśmiewając. Ostatecznie powstało 7 sezonów złożonych z 226 odcinków, emitowanych w latach 1992-1999 przez FOX-TV. Melrose Place doczekało się też spin-offu w postaci Agencji Modelek. Nie cieszył on aczkolwiek aż tak wielką popularnością, bo FOX-TV wyemitowała w latach 1994-1995 tylko 1 sezon złożony z 29 odcinków. Uwielbiane przez publiczność Melrose Place, stanowiące swoisty symbol lat 90-tych, docenili również krytycy, o czym świadczy pięć nominacji do Złotych Globów oraz dwie nagrody – jedna Kryształowa Statuetka i jedna GLAAD Media. Przysłowiową wisienką na torcie okazało się zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu z 2017 roku ogłaszającym najlepsze amerykańskie seriale wszech czasów.

ZOBACZ TEŻ  Obsada Stranger Things - dzieciaki, które pokochał cały świat

 

Heather Locklear – fot.: FOX-TV
Heather Locklear, Jack Wagner – fot.: FOX-TV

Amanda Woodward

Amanda Woodward to agentka reklamowa. Czołowa postać na Melrose Place, żelazna bizneswoman, a jednocześnie właścicielka kamienicy, w której wszyscy mieszkają. Choć jej życie zawodowe stanowi pasmo tryumfów, to jej życie osobiste stanowi pasmo klęsk, o czym świadczą liczne śluby, rozwody i romanse. Postać Amandy kreowała sławna za sprawą roli w Dynastii Heather Locklear, która uratowała Melrose Place przed zdjęciem z anteny, gdy początkowe wyniki oglądalności nie okazywały się zbyt zadowalające.

 

Courtney Thorne-Smith – fot.: FOX-TV

Alison Parker

Alison Parker to agentka reklamowa. Nieustanne ścieranie się z Amandą w sprawach zawodowych i osobistych, a także trudna miłość do Billy’ego, najpierw jej współlokatora i kolegi, a następnie przyjaciela i narzeczonego, doprowadza ją do alkoholizmu. Postać Alison Parker kreowała grająca również w Ally McBeal Courtney Thorne-Smith.

 

Andrew Shue – fot.: FOX-TV

Billy Campbell

Billy Campbell to niespełniony scenarzysta, który zajmuje się copywritingiem. Choć kocha Alison, to romansuje z Amandą oraz z Brooke i Samanthą, z którymi nawet bierze ślub. Postać Billy’ego Campbella kreował Andrew Shue.

 

Vanessa Williams – fot.: FOX-TV

Rhonda Blair

Rhonda Blair to tancerka i instruktorka fitness. Poszukuje miłości w wielkim  mieście i szczęśliwie znajduje ją u boku Terrence’a. Postać Rhondy Blair kreowała Vanessa Williams.

 

Doug Savant – fot.: FOX-TV

Matt Fielding

Matt Fielding to działacz społeczny. Jako otwarty gej ukazuje, że miłość między facetami rządzi się swoimi, nie zawsze prostymi prawami. Postać Matta Fieldinga kreował grający również w Gotowych na wszystko Doug Savant.

 

Grant Show – fot.: FOX-TV

Jake Hanson

Jake Hanson to mechanik i barman. Bożyszcze kobiet, które wciąż wzdycha do Jo. Postać Jake’a Hansona kreował Grant Show, grający również w nowej wersji Dynastii.

 

Daphne Zuniga – fot.: FOX-TV

Jo Reynolds

Jo Reynolds to fotografka. Przyciąga niewłaściwych mężczyzn niczym magnes, co przekłada się na to, że jej relacja z Jakem, pomimo wielkiego ciepła, nie trwa dłużej niż powinna. Postać Jo Reynolds kreowała Daphne Zuniga, grająca również w Pogodzie na Miłość.

 

ZOBACZ TEŻ  100 najpopularniejszych seriali amerykańskich
Thomas Calabro – fot.: FOX-TV

Michael Mancini

Michael Mancini to lekarz. Jego gorący, włoski temperament chronicznie doprowadza go do romansów, ślubów, zdrad i rozwodów. Wychodziły za niego Jane, Sydney, Kimberly, Megan i ponownie Jane. Postać Michaela Mancini fenomenalnie zagrał Thomas Calabro.

 

Josie Bissett – fot.: FOX-TV

Jane Andrews-Mancini

Jane Andrews-Mancini to projektantka mody. Pierwsza i piąta żona Michaela, a zarazem siostra Sydney. Uczciwa i pogodna, ale do czasu, gdy się z nią nie zadrze. Postać Jane Andrews-Mancini zagrała Josie Bissett.

 

Marcia Cross – fot.: FOX-TV

Kimberly Shaw

Kimberly Shaw to lekarka. Trzecia żona Michaela. W związku z wypadkiem samochodowym zaczyna chorować i staje się socjopatką zamieniającą życie mieszkańców Melrose Place w piekło. Postać Kimberly Shaw zagrała Marcia Cross, znana i lubiana również za sprawą roli w Gotowych na wszystko.

 

Laura Leighton – fot.: FOX-TV

Sydney Andrews

Sydney Andrews to kobieta trudniąca się niemal wszystkim, od prostytucji, przez stręczycielstwo, po prowadzenie butiku. Druga żona Michaela, a zarazem siostra Jane. Krętactwo i poczucie humoru posiada we krwi. Postać Sydney Andrews zagrała Laura Leighton.

 

Hunter Tylo – fot.: CBS
Lisa Rinna – fot.: FOX-TV

Taylor McBride

Taylor McBride to restauratorka. Pojawia się na Melrose Place z tajemniczych powodów. Okazuje się nie tyko namiętną kobietą, ale też intrygantką w czystej postaci. Postać Tayor McBride miała zagrać sławna za sprawą Córki Maharadży i Mody na sukces Hunter Tylo, aczkolwiek była przy nadziei i w atmosferze skandalu zastąpiła ją Lisa Rinna.

 

***

Melrose Place to pozycja obowiązkowa dla osób lubujących się w naturze guilty pleasure. Zerknąć na Melrose Place, jako na pewnego rodzaju zjawisko w kulturze, powinni jednak wszyscy. W końcu to najlepszy amerykański serial wszech czasów. Niby zwykły, a niezwykły – i w tym zapewne tkwi jego sukces.